środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenia te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, trywialnej obróbce i względnie atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza bądź od razu ociosuje, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przekazuje do miejsca budowy balaski plastykowe na plot i bramkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Nie licząc substancji zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się zabarwienie skał na ogrodzenia plastykowe na plot i furtę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można też ciąć na sześciany o regularnych zarysach, użytkowane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów i dłut na małe, nierównych kształtów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety PVC wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, ale też mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania wewnątrz, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej nadają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także ogrodzenia Winylowe na plot i bramę sztachetowa unosi się z skał różnorakiego układu, ułożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli płot powstaje z odłamków o nierównych konturach, powinno się je trafnie zestawiać tzn. tak, aby postać każdego kolejnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych i innych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia PVC należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo przerastają również mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Sprofilowane fabryki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeśli jednak pragniemy, żeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz